World Junior Squash Championships 2018

21st to 29th July

EA SQUASH LIVE STREAMING  

 

Please find the galleries of the World Junior Squash Championships 2018:

Opening Ceremony Gallery - https://photos.app.goo.gl/t69FbVEHp7UcKNjr6

Day 1 at EA : Quarter-Finals - https://photos.app.goo.gl/Pgm8HtbkounNpb328

Day 2 at EA : Semi-Finals - https://photos.app.goo.gl/L8AZTeVY1YYjLqcq7

Day 3 at EA : Finals - https://photos.app.goo.gl/ri4A61uMqtMjuxdJ6

Team Championship 2018

Teams Day 1 - https://photos.app.goo.gl/xyjrRf1i2VHAo5VS7

Teams Day 2 - https://photos.app.goo.gl/kU8u76f3opVMXXTV8

Pre-Quarter Finals - https://photos.app.goo.gl/9XwJYdxqRL9wrTL86

Quarter Finals - https://photos.app.goo.gl/grcFkj2r35PhD7KF7

Team Semi-Finals - https://photos.app.goo.gl/xfYFGJzfDMJZhCx68

Team FINALS - https://photos.app.goo.gl/JqWKxSXFad8TEwrZA

Team Presentations - https://photos.app.goo.gl/oNj9fmkCRmWwgucu8

 

Group A:
Egypt bt Singapore 3-0
Mostafa El Serty bt Leonard Lee 11-1, 11-0, 11-4; Omar El Torkey bt Kieran Tan 11-0, 11-4, 11-5; Mostafa Asal bt Aaron Liang 11-8,11-7, 11-5) ; Egypt bt Australia 3-0
Mostafa El Serty bt Maaz JAMAL Khatri 11-6 11-8 11-8; Omar El Torkey bt Jacob Ford 11-3 11-6 11-2; Mostafa Asal bt Nicholas Calvert 11-7 11-7 11-4)

Group B:
Canada bt Scotland 3-0
(Ryan Picken bt John Meehen 11-5, 12-10, 11-9; George Crown bt Fraser Mccann 11-6, 6-11, 11-2, 11-3; Julien Gosset bt Christopher Murphy 11-5, 11-5, 11-9);

Group C:
England bt South Africa 2-1
(Jared Carter lost to Tristen Worth 10-12, 6-11, 9-11; James Wyatt bt Murray Schepers 11-6, 11-7, 12-10; Nicholas Wall bt Mikael Ismail 11-7, 11-7, 11-6);
England bt Ireland 3-0
(Samuel Todd bt Scott Gillanders 11-4 8-11 11-3 11-8; James Wyatt bt Sam Buckley 5-11 11-7 11-6 6-11 11-5; Nicholas Wall – Conor Moran 11-3 11-3 11-9)

Group D:
Malaysia bt Germany 3-0
(Shahrul Izham Nurhaqiem bt SimonTietz 11-8, 11-7, 11-8; Siow Yee Xian bt Maximillian Baum 15-13, 11-5, 11-2; Darren Rahul Pragasam bt Abdel-Rehman Ghait 11-8, 13-11, 11-7);

Group E:
India bt Saudi Arabia 3-0
(Rahul Baitha bt Abdulelah Boureggah 11-1, 11-4, 11-2;, Utkarsh Baheti bt Abdulmajeed Boureggah 11-2, 11-7, 11-5; Veer Chotrani bt Mohammad Almwled 12-10, 11-4, 11-8);
India bt Switzerland 2-1
(Utkarsh Baheti bt Campbell Wells 11-6, 6-11, 13-11, 11-9; Veer Chotrani lost to Nils Roesch 11-9, 5-11, 3-11, 7-11; Yash Fadte bt Yannick Wilhelmi 11-8, 7-11, 5-11, 11-4, 11-9)

Group F:
Czech Republic bt Zimbawe 3-0
(Marek Panacek bt Harry Lawton 11-4, 11-4, 11-3; Ondrej Vorlicek bt Ethan Alfalfa Porter 11-5,11-6, 11-2; Viktor Byrtus bt Tayne Turnock 11-6, 11-3, 11-4);

Group G:
Colombia lost to New Zealand 1-2
(Andres Villamizar lost Temwa Chileshe 11-7 5-11 8-11 11-9 9-11; Luis Alejandro Mancilla lost to Gabe Yam 9-11 11-6 8-11 11-8 5-11; Matias Knudsen bt Matthew Lucente 11-9 11-9 11-5)

Group H:
USA bt Finland 3-0
(Ayush Menon bt Atte Stengard 11-2, 11-3, 11-2; Tiber Worth bt Elias Korhonen 11-4, 11-6, 11-3; Daelum Mawji bt Samuli Niskala 11-5, 11-2,11-4)